Vienas iš dalykų, kuo sėkmingi žmonės skiriasi nuo normalių žmonių yra gebėjimas formuluoti tikslus ir tuos tikslus siekti. Teisingai suformuluoti tikslai atitinka tam tikrus kriterijus. Šią kriterijų sistemą ir aprašo koučinge plačiai naudojamas S.M.A.R.T.E.F. modelis. Dabar tuos kriterijus ir apžvelgsime. 1.Specific (konkretus). Tikslas turėtų būti formuluojamas kiek įmanoma detaliau. Ką būtent mes norite pasiekti. Pavyzdžiui, jei pasakyti „aš noriu jaustis geriau“, tai mūsų sąmonei bus sunku suprasti, ką reiškia tas „geriau“. Kas tai – geresnė sveikata, geresnis namas, laimingesnis gyvenimas? Todėl yra svarbu savo tikslus formuluoti kiek įmanoma tiksliau. Kai aš pasieksiu tikslą aš matysiu ... girdėsiu ... jausiu ... darysiu ir t.t. Klausimai, kuriuos galima užduoti:
2.Measurable (išmatuojamas). Tikslas turi būti išmatuojamas. Galima matuoti kilogramais, metrais, eurais... Priešingu atveju gali atsitikti taip, kad žmogus pasieks savo tikslus, bet net ir nesupras, kada tai įvyko. Klausimai, kuriuos gali užduoti:
Tai, kad tapau profesionaliu koučingo specialistu spręsiu iš gerų klientų atsiliepimų. Būsiu pasiekęs .... pajamų per mėn. lygį. Mano paslaugų kaina bus... Turėsiu vidutiniškai .... koučingo sesijų per mėn. 3.Attractive (patrauklus). Kartais mes keliame sau tikslus, kurie patys savaime nėra mums patrauklūs, o yra tik priemonė ar sąlyga kitų tikslų pasiekimui. Tokiu atveju toks tikslas turėtų būti performuluotas taip, kad būtų patrauklus ir trokštamas. Kartais galima išgirsti, kad kažkas nori mesti rūkyti. Kai paklausiama, kodėl žmogus atsako: „Mano žmona nori, kad pagaliau aš mesčiau rūkyti“. Tai, žinoma, rimtas stimulas, tačiau žmogus turėtų kur kas daugiau šansų pasiekti rezultatą, jei motyvas sektų iš paties žmogaus „noriu ilgai gyventi ir išsaugoti sveikatą“. Klausimai, kuriuos galima užduoti:
4.Realistic (realistiškas). Jei tikslas yra per aukštas (neatitinkantis mūsų galimybių), tai kelis kartus nepasiekus šį tikslą ir patyrus fiasko, gali susiformuoti įsitikinimas, kad „aš niekam tikęs“ ir „nieko nesugebu“. O buvo, tiesiog, neadekvačiai įvertintas tikslo pasiekimui būtinas laikas ir reikalingi resursai. Toliau reikėtų pasiaiškinti kokių resursų (pinigai, žmonės, patirtis ir pan.) mums gali prireikti, kad pasiektume užsibrėžtus tikslus. Esant reikalui galima pasinaudoti ankstesne patirtimi, kai mums reikėjo resursų sprendžiant panašius klausimus. Klausimai, kuriuos galima užduoti:
Gali paaiškėti, kad neturiu sugebėjimų šiai veiklai. Gali nepavykti įsitvirtinti rinkoje. 5.Timed (paskirstytas laike). Laikas yra reikšmingas faktorius formuluojant tikslus. Nenumatant konkretaus laiko, kada tikslas turi būti pasiektas, jis taip niekada ir nebūna pasiektas, tarsi, pakimba „ateityje“. Mes galime pasiekti daugelį mums svarbių tikslų, jei protingai suplanuosite savo žingsnius. Klausimai, kuriuos galima užduoti:
6.Ecological (ekologiškas). Ekologiškumas yra svarbi kiekvieno tikslo sudedamoji dalis. Ekologiškumas reiškia, kad pasiekti tikslai bus naudingi tiek pačiam žmogui, tiek ir jam svarbiems žmonėms. Jei mes sprendžiame savo problemas nekreipdami dėmesio į kitas savo gyvenimo sritis, tai galime patekti į situaciją, kai vienų problemų išsprendimas iššauks kitas problemas. Klausimai, kuriuos galima užduoti:
Jei nepavyks pasiekti numatytų tikslų, analizuosiu priežastis ir bandysiu tam tikras veiklas vykdyti kitaip. 7.Formulated as in positive now (suformuluotas pozityviai). Svarbu dėmesį sutelkti ne į tai, ko mes nenorime, bet į tai, ką norime pasiekti. Netinkamai suformuluoto tikslo pavyzdžiai: „Aš nenoriu daugiau jaustis kvailiu“. „Aš nenoriu rūkyti“. “Per ilgai užsisėdėjau šiame darbe. Noriu greičiau iš jo išeiti”. Kad mūsų sąmonė galėtų suprasti šių sakinių prasmę, ji turi pirmiausia įsivaizduoti mus kaip žmogų, kuris jaučiasi kvailiu arba kaip žmogų, kuris rūko. Tokiu būdu yra sunku išsivaduoti nuo to, ko mes iš tikrųjų nenorite – sąmonė nežino, ką jai įsivaizduoti vietoje šių vaizdinių. Pagalvokime, kas atsitiks, jei atvyksime į stotį ir paprašysime bilieto iš Vilniaus. Nerūkyti, nebijoti – nėra tinkamos formuluotės. Geriau būtų : “kontroliuoti savo norus, jausti save sveiku ir pasitikinčiu”. Neigimas gali pasireikšti ne tik neigimo dalelyte “ne” tačiau ir tokiais žodžiais “atsisakyti”, “liautis”, “mesti”, “vengti” ir pan. Klausimai, kuriuos galima būtų užduoti:
Keletas pastabų dėl praktinio SMARTEF modelio taikymo. Pradedame, žinoma, nuo tikslo detalizavimo ir konkretinimo. Tuomet tikslinga būtų įvertinti tikslo patrauklumą. Kodėl man svarbu yra įgyvendinti šį tikslą? Trečiasis žingsnis – išmatuojamumas. Iš ko aš spręsiu, kad mano tikslas yra psiektas. Ketvirtas žingsnis – realistiškumas ir reikiami resursai. Penktas žingsnis – įgyvendinimo terminai, etapai ir jų nuoseklumas. Šeštasis – galimos teigiamos ir neigiamos pasekmės (ekologija). Septintasis – galutinė (pozityvi) formuluotė. “Smartuojant” realius tikslus jei tik yra poreikis, galima sugrįžti į ankstesnius etapus ir peržvelgti tiek pačią tikslo formuluotę, tiek tikslo įgyvendinimo etapus ar terminus. 5/6/2022 21:00:22
nerealiai fainas jūsų puslapis, šiaip jaučiuosi ganėtinai stiprus morališkai, bet niekada nežinai, kada prisireiks pagalbos. kalbant apie tikslų išsikėlimą, yra žiauriai svarbu juos turėti, va išsikėlėm dabar su drauge tikslą pasistatyti sodo namelį. jau įpusėjom.. Comments are closed.
|
AutoriusVitoldas Masalskis, psichologas, koučingo ir NLP specialistas. Kategorijos
All
Archyvas
December 2019
|